Aktualności
- ABC SYNODU
- Komisje i Zespoły
- Komisja Główna
- Powołanie Świeckich w Kościele
- Duchowość i Posługa Kapłana
- Życie Konsekrowane
- Liturgia – Kult Ojca w Duchu i Prawdzie
- Katechizacja i Ewangelizacja
- Młodzież Przyszłością Kościoła
- Rodzina Kościołem Domowym
- Świadectwo Miłosierdzia
- Ekumenizm i Dialog Międzyreligijny
- Misje Odnawiają Kościół
- Kościół w Dialogu z Kulturą
- Odpowiedzialność Za Dobra Materialne
- Zespół Teologiczny
- Zespół Legislacyjny
- Zespół Redakcyjny
- Zespoły dekanalne
- Zespoły parafialne
- Dokumenty
- Galerie
- Kalendarium
- Kontakt
Papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła o tym, co dzieje się w lokalnych parafiach. On i biskupi chcieliby wiedzieć, co według poszczególnych osób powinniśmy robić, aby pomóc ulepszać nasze parafie. Sposób, w jaki to zaproponował, to proces synodalny. Synod oznacza „podróżowanie razem” i polega na słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem, aby rozeznać drogę, którą zostaliśmy wezwani do wspólnego kroczenia (Proces ułatwiania konsultacji synodalnych – broszura, s. 1)
Synod „ma na celu inspirowanie ludzi do marzeń Kościele, do którego jesteśmy wezwani, aby rozkwitały nadzieje ludzi, budziły zaufanie, opatrywały rany, tkały nowe i głębsze relacje, uczyły się od siebie nawzajem, budowały mosty , aby oświecić umysły, ogrzać serca i przywrócić siłę naszym rękom do naszej wspólnej misji” (Vademecum, Jaki jest cel synodu? Zadania procesu synodalnego, p. 1.3)
Synod zwołany przez papieża Franciszka składać się będzie z kilku etapów:
Etap diecezjalny (etap słuchania)
Jest on okazją dla parafii i diecezji, aby spotkać się, doświadczyć i przeżyć wspólnie drogę synodalną, odkrywając lub rozwijając narzędzia i ścieżki, które najlepiej pasują do lokalnego kontekstu, a które ostatecznie staną się nowym stylem Kościołów lokalnych na drodze synodalności. (Vademecum. Proces synodu, p.3.1)
Etap konferencji episkopatów: “Po zakończeniu fazy diecezjalnej, zakończonej diecezjalnym zebraniem presynodalnym i syntezą diecezjalną, konferencje episkopatów (…) opracują przesłane odpowiedzi z diecezji (…) oraz przygotują syntezy, które trafnie oddadzą wkład uczestników na poziomie lokalnym. Konferencje episkopatów (…) są poproszone o rozeznanie i zebranie szerszej syntezy podczas własnego zebrania presynodalnego” (Vademecum. Proces synodu, p.3.2)
Etap kontynentalny dla siedmiu zgromadzeń kontynentalnych: Afryki, Oceanii, Azji, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej, Europy i Ameryki Północnej: Te siedem międzynarodowych zgromadzeń zaowocuje z kolei siedmioma Dokumentami Końcowymi, które posłużą jako podstawa drugiego Instrumentum Laboris, które będzie używane podczas Zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku (Vademecum. Proces synodu, p.3.3)
Zgromadzenie Synodu Biskupów: Biskupi i audytorzy zgromadzą się wraz z Ojcem Świętym papieżem Franciszkiem na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie w październiku 2023 roku, aby rozmawiać ze sobą i słuchać siebie nawzajem w oparciu o proces synodalny rozpoczęty na poziomie lokalnym. Celem Synodu Biskupów nie jest przyćmienie etapu diecezjalnego, konferencji episkopatu/synodu Kościołów wschodnich i etapu kontynentalnego, ale raczej rozeznanie na poziomie powszechnym głosu Ducha Świętego, który przemawia w całym Kościele (Vademecum. Proces synodu, p.3.4)
Etap realizacji: Ponieważ Synod ten ma na celu promowanie nowego stylu przeżywania komunii, uczestnictwa i misji Kościoła, etap realizacji będzie miał decydujące znaczenie dla podążania razem na drodze synodalności. Wprowadzenie w życie ma dotyczyć wszystkich Kościołów lokalnych na całym świecie, tak aby proces synodalny objął cały Lud Boży, zarówno jako punkt wyjścia, jak i punkt dojścia (EC, 7). Diecezjalna osoba kontaktowa (osoby kontaktowe) oraz inne osoby i organizmy, które były zaangażowane na etapie diecezjalnym, mogą być pomocne w tym względzie, włączając w to Diecezjalną Radę Duszpasterską, Radę Kapłańską i Parafialne Rady Duszpasterskie. (Vademecum. Proces synodu, p.3.5)
Papież Franciszek prosi nas wszystkich członków Kościoła o odpowiedź na pytanie: Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, „podąża razem”. Jak owo „podążanie razem” realizuje się dzisiaj w waszym Kościele lokalnym? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w naszym „podążaniu razem”?
Aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie, zostało wyodrębnionych 10 tematów
- Towarzysze podróży
- Słuchanie
- Zabieranie głosu
- Celebrowanie
- Współodpowiedzialni w naszej misji
- Dialog w Kościele i społeczeństwie
- Ekumenizm
- Władza i uczestnictwo
- Rozeznawanie i podejmowanie decyzji
- Formowanie się w synodalności
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.synod.org.pl