Rodzina Kościoła Domowego
- ABC SYNODU
- Komisje i Zespoły
- Komisja Główna
- Powołanie Świeckich w Kościele
- Duchowość i Posługa Kapłana
- Życie Konsekrowane
- Liturgia – Kult Ojca w Duchu i Prawdzie
- Katechizacja i Ewangelizacja
- Młodzież Przyszłością Kościoła
- Rodzina Kościołem Domowym
- Świadectwo Miłosierdzia
- Ekumenizm i Dialog Międzyreligijny
- Misje Odnawiają Kościół
- Kościół w Dialogu z Kulturą
- Odpowiedzialność Za Dobra Materialne
- Zespół Teologiczny
- Zespół Legislacyjny
- Zespół Redakcyjny
- Zespoły dekanalne
- Zespoły parafialne
- Dokumenty
- Galerie
- Kalendarium
- Kontakt
KOMISJA NR 7
Rodzina Kościołem Domowym
Współczesne rodziny niejednokrotnie doświadczają licznych problemów i napięć, dotkliwie odczuwają skutki kryzysu moralnego i społecznego naszych czasów, m.in. osłabienie więzi rodzinnych, rozwody, kwestionowanie wartości małżeństwa i rodziny, emigracja zarobkowa, samotne rodzicielstwo, liberalizacja postaw dotyczących seksualności, związki niesakramentalne, konsumpcjonizm, uzależnienie od mediów elektronicznych, hazardu i inne zachowania nałogowe. Te wielowymiarowe przemiany społeczno-kulturowe, sprawiają, że koniecznością staje się wypracowanie nowych, efektywnych form wsparcia życia małżeńskiego i rodzinnego. Dlatego podczas Synodu Archidiecezji Lubelskiej Kościół, który pragnie być coraz bardziej domem i szkołą komunii, otwiera się na te potrzeby poprzez krytyczną refleksję nad różnorodnymi formami działalności duszpasterskiej, odnoszącymi się do osób żyjących w małżeństwie i rodzinie, przygotowujących się do zawarcia małżeństwa oraz osób żyjących w związkach niesakramentalnych (sytuacjach nieregularnych).
Zadaniem Komisji synodalnej „Rodzina Kościołem domowym” będzie m.in. przyjrzenie się w perspektywie wiary oraz nauk społecznych, rzeczywistości współczesnych małżeństw i rodzin na różnych etapach ich rozwoju, poznanie aktualnych problemów i trudności, z którymi zmagają się małżeństwa i rodziny w archidiecezji lubelskiej oraz próba odpowiedzi na te potrzeby poprzez wypracowanie propozycji adekwatnych działań duszpasterskich. Biorąc pod uwagę fakt, iż fundamentem rodziny jest trwała i dojrzała więź małżeńska, Komisja będzie starała się również przyjrzeć kwestii przygotowania do małżeństwa oraz wspierania małżeństw w realizowaniu powołania do życia w małżeństwie i rodzinie. W pracach Komisji skupimy się również na podjęciu refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi, które zagrażają trwałości więzi rodzinnych oraz wskazaniu konkretnych działań, które byłby natchnieniem, impulsem, bodźcem i pomocą dla rodzin w ich codzienności, poświęceniach i trudnościach (Amoris Laetitia 4).
W tym kontekście bardzo ważne są odpowiedzi na pytania: W jaki sposób ma się wyrażać dzisiaj troska Kościoła, w tym naszego Kościoła lokalnego, o małżeństwo i rodzinę? Jakie zadania i cele ma realizować współczesne duszpasterstwo małżeństw i rodzin? Jakich używać metod i środków, aby najskuteczniej realizować założone cele? Kto ma być podmiotem duszpasterstwa rodzin? Jakie działania i inicjatywy warto podjąć, aby rodziny stawały się coraz bardziej Kościołem domowym? Jak pokazywać drogę do świętości poprzez życie w małżeństwie? W jaki sposób można wzmacniać więzi małżeńskie i rodzinne na różnych etapach rozwoju rodziny? W jaki sposób małżeństwa i rodziny mogą brać udział w dziele nowej ewangelizacji? To są pytania, które w obecnej rzeczywistości domagają się klarownych odpowiedzi w wymiarze diecezjalnym, tak by rozwijać adekwatne duszpasterstwo, ciągle podnosić jego jakość, uwzględniając w tej posłudze nowe uwarunkowania życia oraz aktualne potrzeby małżonków, rodzin i wszystkich osób, do których te działania są kierowane.
Małżeństwo potwierdzone i uświęcone przez sakrament nie stanowi rzeczywistości doskonalej i skończonej, ale dynamiczną więź, którą małżonkowie wspólnie budują z pomocą łaski Bożej, wychodząc niejednokrotnie od tego, co kruche i niedoskonałe, z czasem tworząc związek coraz bardziej dojrzały i piękny. Wiele osób znajduje się też w sytuacjach trudnych i „nieregularnych”, które w sposób szczególny wymagają „światła wiary oraz współczującej i delikatnej obecności”. W tym kontekście swoją refleksję pragniemy oprzeć na wskazanych przez Papieża Franciszka postawach, które powinny charakteryzować każdą działalność Kościoła: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać i integrować (Amoris Laetitia 291 n.).
Podkreślając potrzebę duszpasterskiej troski i obecności Kościoła w życiu małżeństwa i rodziny, która ma stawać się „Kościołem domowym” (Familiaris consortio 65), pragniemy poszukiwać duszpasterskich dróg i wskazań prowadzących do prawdziwego wzrostu dojrzałości chrześcijańskiej w życiu małżeńskim i rodzinnym.
SKŁAD KOMISJI:
Przewodniczący:
Renata i Józef Nowakowie – Małżeństwo od 21 lat. Córka Zuzanna – 16 lat. Od lat 20 należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, a od września 2019 roku pełnią posługę pary diecezjalnej DK. Renata z wykształcenia jest pedagogiem, psychologiem i socjoterapeutą. Obecnie jest nauczycielem psychologii w Szkole Policealnej – Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie oraz pełni funkcję kierownika internatu. Przez 9 lat prowadziła zajęcia ze studentami w Instytucie Nauk o Rodzinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Józef jest doktorem teologii i pracuje jako nauczyciel religii w V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jako małżeństwo m.in. prowadzili rekolekcyjne oazy rodzin i reprezentowali Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie w projekcie „RUAH”, którego celem było opracowanie nowych standardów przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Lubelskiej.
Sekretarz:
dr Iwona Ulfik-Jaworska – żona Tomasza (od 20 lat) i mama czwórki dzieci; psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, trener „Szkoły dla rodziców i wychowawców”; psychoterapeuta w procesie certyfikacji, autorka publikacji m.in. z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny oraz psychologii wychowawczej; od 2003 roku w Domowym Kościele Ruchu Światło-Życie; w latach 1998-2018 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Wychowawczej i Rodziny KUL, od 2000 roku prowadzi kursy przygotowujące do sakramentu małżeństwa przy Duszpasterstwie Akademickim KUL; od 2018 roku pracuje w Ośrodkach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem udzielając pomocy psychologicznej m.in. osobom doznającym przemocy domowej; od ponad 20 lat prowadzi warsztaty rozwijające kompetencje psychospołeczne i wychowawcze; w czasie wolnym zajmuje się ogrodem.
Członkowie Komisji:
- Mariola i Marcin Demkowscy – małżeństwo z 20-letnim stażem, czworo dzieci, członkowie Wspólnoty Chemin Neuf od 2012 roku. W latach 2013-2014 odbyli roczny kurs formacyjny w domu wspólnotowym w Saragossie (Hiszpania). Zaangażowani w misje ewangelizacyjne adresowane do małżeństw i dzieci. Instruktorzy Skautów Europy. Inicjatorzy powstania Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Skrzydła” w Lublinie.
- dr Halina Iwańczyk – doktor psychologii, prelegent w zakresie zagadnień dotyczących małżeństwa i rodziny dla młodzieży, studentów, narzeczonych. Od 2006 roku jest Archidiecezjalnym Doradcą Życia Rodzinnego i dyrektorem Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Jest współorganizatorem kilku konferencji naukowych i okolicznościowych dotyczących małżeństwa i rodziny oraz wyjazdów na Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę oraz na Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym (Mediolan 2012 rok, Filadelfia 2015 rok, Dublin 2018 rok). W 2015 roku Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej otrzymało Medal Prezydenta Miasta Lublin z okazji Jubileuszu 50-lecia powstania w uznaniu za tworzenie środowiska wsparcia dla rodzin z podziękowaniem za realizację licznych działań duszpasterskich oraz wkład i pełną zaangażowania pracę na rzecz lokalnej społeczności.
- Małgorzata i Waldemar Kotowiczowie – 40 lat w małżeństwie, dwoje dzieci, siedmioro wnucząt. Od 22 lat w neokatechumenacie, w parafii św. Józefa w Lublinie. Katechiści drogi neokatechumenalnej.
- Bożena i Hubert Pietrasowie – małżeństwo od 34 lat, sześcioro dzieci, najmłodsze w niebie. Rodzina powiększona o synową, zięcia i 4 wnucząt. Prowadzą aktywne życie rodzinne: wspólne świętowanie, wyjazdy, odwiedzanie się i wzajemna pomoc. Realizują pasje takie jak czytanie książek, sztuka, sporty, turystyka, ogród, które realizują indywidualnie i rodzinnie. Byli zaangażowani w działania na rzecz niepodległości Ojczyzny do 1989 roku i mają status działacza opozycji antykomunistycznej. Oboje brali aktywny udział w czasie studiów w duszpasterstwach akademickich, ale przez 10 lat małżeństwa odczuwali brak wspólnoty pielęgnującej duchowość małżeńską. Tą okazał się Domowy Kościół. Są zafascynowani osobą Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, jego dziennikami życia duchowego i działalnością społeczną. Obecnie pełnią posługę pary filialnej DK. Wdzięczni Bogu za Ruch Światło-Życie podejmują działania społeczne, m.in. tworzenie koła Związku Dużych Rodzin 3plus w Lublinie, praca nad kartą Rodzina Trzy Plus, Zjazd Dużych Rodzin (2000 uczestników), udział w konferencjach i współorganizacja Marszy Życia, prowadzenie programu telewizyjnego „Zanim powiesz tak”. Za motto związane z posługami przyjęli słowa „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17,10).
- Ks. dr Łukasz Pyda – posługę duszpasterską rozpoczynał w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie. Następnie pracował w parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie. Od 12 lat posługuje w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie i jako kapelan szpitalny. Od 12 lat prowadzi przygotowanie do sakramentu małżeństwa w formie weekendowej, a od 10 lat jest zastępcą diecezjalnego duszpasterza rodzin. Autor pracy doktorskiej „Kościół w opinii narzeczonych uczestniczących w skróconej katechezie przedmałżeńskiej. Studium socjologiczno-pastoralne na podstawie badań w Archidiecezji lubelskiej” (2015 rok) napisanej na podstawie badań religijności 800 nupturientów przygotowujących się do założenia rodziny.
- Ks. Marek Sawicki – wikariusz parafii pw. Przemienia Pańskiego. Studiował teologię i historię sztuki. Pracował w Archidiecezjalnym Muzeum Sztuki Religijnej w Lublinie. Obecnie uczy katechezy w Szkole Podstawowej nr 7 im. Księdza Jana Twardowskiego oraz w Liceum Plastycznym. Od 2019 roku pełni funkcję moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Śpiewa i gra na gitarze, lubi wycieczki rowerowe.
- Ks. kan. dr Grzegorz Trąbka – świecenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1993 roku, doktor teologii pastoralnej, specjalizacja: duszpasterstwo rodzin. Temat pracy doktorskiej, obronionej w czerwcu 2006 roku: „Koncepcja rodziny w nauczaniu biskupów amerykańskich zawarta w Origins CNS Documentary Service (1981-2004)”, napisanej pod kierunkiem śp. Ks. Prof. Alojzego Drożdża. Od 13 września 2006 roku jest zaangażowany w Duszpasterstwie Rodzin Archidiecezji Lubelskiej. Od 2010 roku pełni funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin. Od 12 listopada 2008 roku jest także Diecezjalnym Duszpasterzem Małżeństw Bezdzietnych. Od 2009 roku organizuje coroczną Pielgrzymkę małżeństw bezdzietnych do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Związany od 2000 roku z Domowym Kościołem Ruchu Światło-Życie. Posługiwał małżeństwom jako duszpasterz polonijny w USA, a następnie w Polsce. Od 2010 roku jest Proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Lublinie, gdzie tworzy środowisko przyjazne małżeństwom i rodzinom.
- Zofia i Jerzy Wisztok – członkowie Duszpasterstwa Osób żyjących w Związkach Niesakramentalnych od 2003 roku; w związku cywilnym od 1985 roku, a w małżeństwie sakramentalnym od 2006 roku. Rodzice dorosłych dzieci.
- Ks. dr hab. Grzegorz Wojciechowski – pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji), duszpasterz Osób żyjących w Związkach Niesakramentalnych.
- dr hab. Adam Zadroga – mąż Iwony (od 18 lat), tata Franciszka (15) i Klary (14); tercjarz franciszkański; z wykształcenia jest teologiem i ekonomistą; pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Katedrze Życia Społecznego Rodziny; jest autorem ponad 70 publikacji naukowych.

Renata i Józef Nowakowie - przewodniczący komisji
dr Iwona Ulfik-Jaworska - sekretarz komisji