Świadectwo Miłosierdzia
- ABC SYNODU
- Komisje i Zespoły
- Komisja Główna
- Powołanie Świeckich w Kościele
- Duchowość i Posługa Kapłana
- Życie Konsekrowane
- Liturgia – Kult Ojca w Duchu i Prawdzie
- Katechizacja i Ewangelizacja
- Młodzież Przyszłością Kościoła
- Rodzina Kościołem Domowym
- Świadectwo Miłosierdzia
- Ekumenizm i Dialog Międzyreligijny
- Misje Odnawiają Kościół
- Kościół w Dialogu z Kulturą
- Odpowiedzialność Za Dobra Materialne
- Zespół Teologiczny
- Zespół Legislacyjny
- Zespół Redakcyjny
- Zespoły dekanalne
- Zespoły parafialne
- Dokumenty
- Galerie
- Kalendarium
- Kontakt
KOMISJA NR 8
Świadectwo Miłosierdzia
Kościół, razem ze swoją grzesznością odkrywa również ogrom Bożego Miłosierdzia wyrażającego się w Jego troskliwej miłości wobec każdego człowieka, która swój wyraz dała przede wszystkim w śmierci Jezusa na Krzyżu. To tam dokonało się odkupienie i przebaczenie grzechów. Z przyjęcia daru przebaczenia, wypływa konieczność, by stać się świadkiem tego Miłosierdzia wobec wiernych, jak również wobec ludzi całego świata, niezależnie od ich wiary, pochodzenia itp. Jan Paweł II, Patron naszego synodu, pisał: „Kościół naszej epoki musi uświadomić sobie szczególną i pogłębioną potrzebę tego, aby w całym swoim posłannictwie świadczyć o miłosierdziu Boga (…), przede wszystkim wyznając je jako zbawczą prawdę wiary i życia z wiary, z kolei starając się wprowadzać je i wcielać w życie zarówno własnych wyznawców, jak też w miarę możliwości wszystkich ludzi dobrej woli. Wreszcie Kościół — wyznając miłosierdzie i nie odstępując od niego w życiu — ma prawo i obowiązek odwoływać się do miłosierdzia Bożego, wzywając go wobec wszystkich przejawów zła fizycznego i moralnego, wobec wszystkich zagrożeń, które tak bardzo ciążą nad całym horyzontem życia współczesnej ludzkości” (Dives in Misericordia).
Jest więc konieczne, aby podczas III Synodu Archidiecezji Lubelskiej pochylić się nad szeroko rozumianą tematyką miłosierdzia i dziełami charytatywnymi podejmowanymi na szczeblu diecezjalnym, dekanalnym oraz parafialnym. Prace Komisji Świadectwo Miłosierdzia mają na celu analizę tych działań oraz wypracowanie nowych rozwiązań i strategii duszpasterskich, nowych dróg dotarcia do osób wykluczonych, dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem materialnym oraz duchowym. Nawiązując do hasła synodu, uświadamiamy sobie, że w „szkole i domu komunii” musi być miejsce nie tylko dla osób pewnych swej wiary, żyjących dostatnio, ale też dla błądzących, wątpiących i pozbawionych dóbr materialnych, dotkniętych chorobą i innymi cierpieniami. Ważne pytania, jakie sobie stawiamy to: jak stawać się świadkiem miłosierdzia wobec tych osób? Jak docierać do osób będących na „peryferiach” Kościoła? Jak zmniejszyć ubóstwo materialne? Jak przede wszystkim zapobiegać i leczyć ubóstwo duchowe?
W skład Komisji wchodzą osoby duchowne i świeckie, zaangażowane w dzieła i organizacje charytatywne działające na terenie naszej diecezji, zajmujące się różnymi grupami osób potrzebujących pomocy: chorymi, ubogimi, bezdomnymi, dziećmi, młodzieżą itp. Prace Komisji powierzamy Patronom synodu – Janowi Pawłowi II, wielkiemu świadkowi Miłosierdzia naszych czasów oraz Prymasowi Tysiąclecia, szczególnie związanego z ziemią lubelską.
SKŁAD KOMISJI:
Przewodniczący:
ks. Wiesław Kosicki – kapłan Archidiecezji Lubelskiej, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, z którą związany jest od 20 lat. Od początku stawia na wszechstronny rozwój Caritas, konsekwentnie wdrażając nowe rozwiązania służące podopiecznym. Zainicjował wiele konkretnych projektów i działań na rzecz pomocy dla bezrobotnych, osób nieuleczalnie chorych, ubogich, dzieci i młodzieży. Powołał Biuro Aktywizacji Bezrobotnych, Parafialne i Szkolne Koła Caritas. Kreator i inicjator wielu kampanii społecznych takich jak: Wigilia Miłosierdzia Caritas, Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących, Przekaż 2%, Biegi Caritas oraz Kilometry Dobra. Budowniczy Centrum Charytatywnego Caritas w Krasnymstawie, obejmującego pomocą obłożnie chorych, niepełnosprawnych oraz młodzież i dzieci.
Sekretarz:
Paulina Stepnowska – sekretarz komisji, koordynator Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Członkowie komisji:
- O. Filip Buczyński – założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
- Ks. mgr lic. Hubert Czarnecki – prezes Funduszu Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej
- Anna Gołąb – menadżer Fundacji Dantis
- Ewelina Jocek – pracownik Polskiego Czerwonego Krzyża
- Monika Kowalczyk – kierownik Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie
- Marzena Kwiatek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Chełmie, związana ze Szkolnymi Kołami Caritas
- Maria Olech – koordynator Parafialnego Zespołu Caritas przy Archikatedrze Lubelskiej
- Justyna Orłowska – prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie
- Ks. prał. dr Tadeusz Pajurek – prezes Centrum Jana Pawła II oraz Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”
- Magdalena Pawlak – Kozieł – kierownik Działu Rozwoju Caritas
- Br. Henryk Piłat OFMCap – kapucyn, zaangażowany w dzieła charytatywne przy Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie
- Ks. mgr lic. Mieczysław Puzewicz – współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, delegat ds. pomocy wykluczonym
- Anna Rusinowska – pracownik Caritas Archidiecezji Lubelskiej,
- Ks. dr Waldemar Sądecki – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, związany ze Stowarzyszeniem „Misericordia”
- Ks. Roman Skowron- proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, dziekan, dekanalny ojciec duchowny
- Ks. Andrzej Sternik – proboszcz par. Narodzenia NMP w Chełmie, kustosz Sanktuarium MB Chełmskiej
- Ks. mgr lic. Paweł Tomaszewski – wicedyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej
- dr Wojciech Wciseł – pracownik naukowy KUL, związany z wolontariatem na rzecz cudzoziemców
- Agnieszka Zańko – pracownik Caritas Archidiecezji Lubelskiej

ks. Wiesław Kosicki - przewodniczący komisji
Paulina Stepnowska – sekretarz komisji